İnsanlar doğada varlıklarını sürdürebilmek için bağımlıdırlar. Ayurveda’ya göre, insan vücudu beş elementten oluşabilir. Bu elementler şunlar olabilir: su (kan), hava (soluk), toprak (kemikler ve kaslar), ateş (ısı) ve boşluk (boşluk). Yoga, tüm yaş grupları için sağlıklı bir yaşam tarzı sunan fiziksel bir egzersizdir ve günümüz kültürünün önemli bir parçası olarak kabul edilir.

Bu elementler insan vücudunda genellikle ideal bir dengeye sahiptir. Ancak biri dengesiz hale geldiğinde veya herhangi bir dengesizlik meydana geldiğinde vücuda zarar verebilir. Yoga’daki mudralar vücuttaki dengesizlikleri gidermeye yardımcı olabilir. İzleyebileceğimiz en iyi mudralardan biri olabilir.

Surya Mudra Nedir?

Surya mudra aynı zamanda Prithvi Shamak Mudra ve Agni Vardhak Mudra olarak da bilinir. “Surya” güneşi temsil eder ve “mudra” el jesti anlamına gelir. Vücudumuzdaki enerjinin güneşten geldiğine inanılan bir parmak düzenidir. Vücudun tüm elementlerini dengelemeye çalıştığımız “iyileştirici bir mudra” sınıfına girer.

Surya Mudra Nasıl yapılır?

Sağlık faydaları elde etmek için doğru bir şekilde uygulamamız gerekmektedir. İşte surya mudra nasıl yapılır sorusunun cevabı:

  1. Bir mat veya yerde oturun. Ayrıca, dik dururken veya rahat bir pozisyonda da yapabilirsiniz.
  2. Ardından, yüzük parmağınızı başparmağınızın tabanına yerleştirin. Diğer parmaklar tüm süreç boyunca düz kalmalıdır.
  3. Başparmağınızı yüzük parmağınıza bastırdığınızda hafif bir baskı hissedebilirsiniz. Diğer parmaklar da gerildiğini hissedebilir.
  4. Aynı işlemi diğer elinizle yapın; sonra gözlerinizi kapayabilir ve ellerinizi dizlerinizin üzerinde nazikçe tutarken normal pozisyonunuza geri dönün.
https://cimsir.com/wp-content/uploads/2023/10/Surya-Mudra-nasil-yapilir.mp4

Surya Mudra Hareketi ve Diğer Bilgiler

Parmaklar manyetik enerjinin önemli bir kaynağı olabilir, bu nedenle mudraları üzerlerinde uygulayabiliriz. Mudrasıyla ilgili bazı ilginç bilgiler şunlar olabilir:

Bazı hikayelere göre yüzük parmağı güneşle ilişkilendirilirken başparmak Mars ile bağlantılıdır. İki parmak (orta parmak ve başparmak) birleştiğinde, bu bir kral (güneş) ve onun komutanı (Mars) gibi olabilir. Komutan kralın emirlerini takip eder ve görevlerini yerine getirir, kral da komutanının koruması altında görevlerini yerine getirir ve krallığı yönetir. Sonuç olarak, uyguladığımızda, toprak elementi zayıflayabilirken ateş elementi dengelemek için artabilir.

Bazılarına göre Pazar günü Güneş tarafından yönetilir. Bu nedenle Pazar günü uygulamak, güneş tanrısını onurlandırmanıza yardımcı olabilir. Uygularken Gayatri mantra’sını da okuyarak Hasta Nakshatra tanrısı Lord Savitur’u dileklerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olması için çağırabilirsiniz.

Surya Mudra Faydaları:

Farklı ihtiyaçlara yönelik farklı faydalar elde etmek için tasarlanmış birçok mudra olduğu söylenebilir. Surya mudra faydaları şunlar olabilir:

  1. Diyabet Olan Faydaları: Yoga mudraları pankreatik fonksiyonu iyileştirebilir. Bir çalışmada, düzenli olarak bu mudraları uygulamak, metabolik hızları artırabilir ve kilo kontrolüne yardımcı olabilir. Kan şekerini düşürebilir ve tip-2 diyabeti azaltabilir. Ancak diyabet üzerindeki tam etkisini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu nedenle uygulamadan önce ciddi bir durum olan diyabet için tıbbi tavsiye almalısınız.
  2. Tiroid Olan Faydaları: Vücuttaki tiroid bezi işlevini artırabilir. Bu nedenle hipotiroidizm nedeniyle obezite gibi sorunları azaltabilir. Ancak tiroid sorununuz varsa, doktorunuza danışmalısınız.
  3. Kilo Yönetimi İçin Surya Mudrasının Faydaları: Surya mudra ile zayıflayanlar sayısı her geçen gün atıyor. Kiloya karşı etkili olabilecek mudralardan biri olabilir. Bu mudra vücuttaki besin maddelerinin sayısını azaltabilir, vücuttaki ateş elementini artırabilir ve Prithvi elementini azaltabilir. Obezite, kalp fonksiyonunu etkileyebilir, ancak bu etkiyi azaltabilir.
  4. Vücut Sıcaklığına Olan Faydaları: Surya namaskar ile birlikte uyguladığınızda vücut sıcaklığını düzenleyebilir. Düşük ve soğuk sıcaklıklar nedeniyle meydana gelen titremeyi önleyebilir. Ayrıca, “hipohidrozis” durumunda vücut terleyerek soğuyamaz veya normalden daha az terlerseniz, bunu azaltabilir.
  5. Depresyoa Olan Faydaları: Bir mudra, enerjinin beyinin belirli bölgelerine akışını düzenleyen bir el hareketidir. Vücut sıcaklığını artırabilir ve antioksidanların salınmasına yol açabilir. Bu, stres seviyelerini azaltabilir, sıkıntıyı uzak tutarak yaşamdan mutluluk ve memnuniyet hissi yaratabilir.
  6. Surya Mudrasının Diğer Faydaları: Kabızlığı gidermeye yardımcı olabilir, metabolizmayı artırabilir, grip tedavisine yardımcı olabilir, kuru cilt, boğaz ağrısı ve ağrılı eklemler gibi soğuk hava nedeniyle oluşan sorunları hafifletebilir, kaygıyı azaltabilir.

Yoga pratiği zihin ve bedeni geliştirmeye yardımcı olabilir; ancak modern tıbbın bir alternatifi değildir. Herhangi bir durumu tedavi etmek için sadece yogaya güvenmemelisiniz. Durumunuzu doğru bir şekilde değerlendirebilecek ve size uygun tavsiyelerde bulunabilecek nitelikli bir doktora danışmanız önemlidir. Ayrıca, herhangi bir yaralanmayı önlemek için eğitimli bir yoga öğretmeni gözetiminde yoga öğrenip uygulamanız gerekmektedir.

Egzersiz Riskleri:

Surya mudrasının şu risk faktörleri vardır: Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen doktora danışın. Ancak egzersizin riski hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Risk faktörlerini değerlendirebilmek ve önlemler alarak egzersizi sürdürebilmek için nitelikli ve deneyimli bir yoga öğretmeni veya uzmanının rehberliğine ihtiyaç vardır.

Sonuç

Yoga mudraları, yaşam enerjisinin akışını düzenleyerek vücut içindeki elementlerin dengesini yeniden sağlayan yoga teknikleridir. Surya mudra, tiroid işlevine, kilo kaybına ve kabızlığın giderilmesine karşı etki edebilecek bir teknik olabilir.

Herhangi bir yerde, açık havada veya evde herhangi bir pozisyonda yapabilirsiniz. Vücuttaki ısı faktörünü düzenleyerek bununla ilişkili olan tüm hastalıkları tedavi edebilir. Ayrıca “Agni Vardhak Mudra” olarak da bilinir, çünkü Agni (ateş) elementini artırabilir ve Prithvi (toprak) elementini azaltabilir. Komplikasyonlardan kaçınmak için gereken önlemleri alarak, belki de bir yoga eğitmeninin gözetiminde sık sık yapabilirsiniz.

Share.

Leave A Reply

Exit mobile version