1. Ana Sayfa
  2. Dizi Haberleri
  3. Daredevil 1.sezon Özeti , Konusu ve Yorumu

Daredevil 1.sezon Özeti , Konusu ve Yorumu

Daredevil 1.sezon Özeti , Konusu ve Yorumu

Daredevil 1.sezon Konusu

Geçtiğimiz haftalarda başlayan ve Netflix’in en çok ses getiren dizileri arasında yerini alan yeni dizi Daredevil muhteşem bir giriş yaptı. Tüm bölümlerin aynı anda yayınlanması eleştirmeye çok açık detaylarını yazımın devamında anlatacağım ve Dizinin değerlendirmesine geçmeden şunuda belirtmek isterim yazdıklarım spoiler içerebilir o yüzden diziyi henüz izlemediyseniz Daredevil Dizi Konusu‘nu incelemekle başlayın !

devil

daredevil2

Daredevil 1.sezon dizinin yapılacağını ilk duyduğumda spiderman’i bir keresinde mahkemede kurtaran kör avukat olduğunu hatırladım, Marvel karakterleri arasında ülkemizde çok bilinmiyordu ardından birkaç sitede bulduğum çizgi romanlarına göz attım ve oldukça dikkat çekici bir hikayesi vardı bildiğiniz gibi Marvel karakterlerinin hepsinin bir hayat hikayesi ver ortaya çıkartılmalarının altında müthiş bir çalışma yatıyor.

Daredevil 1.sezon 13 bölümün özeti

Daredevil ise küçük yaşlardayken karşıdan karşıya geçmek isteyen bir adamın hayatını kurtarırken geçirdiği trafik kaza sonrası yüzüne bulaşan bir kimyasal sonucunda görme yetilerini kaybetmiş daha dokuz yaşında iken dünyayı karanlıklar içerisinde görmeye başlamıştı ancak bunun anlamı diğer duyu organlarını kullanamayacağı anlamı taşımıyordu tam aksine görme yetisini kaybetmesi diğer duyu organlarını daha iyi geliştirme fırsatı verdi ama hayatı hiçte kolay olmayacaktır.

Boksör olan babası ile birlikte büyüyen kahramanımız kör olmasının ardından paniklemiş ve sorunlar yaşamış olsada asla pes etmeyerek kendini geliştirmek başarı elde etmek için çalışmaya başlar ilk işi okumaya devam etmektir. Dokunarak özel kabartma kitapları okumayı öğrenmekle başlar ve büyük bir başarı gösterir, diğer bir taraftan babası geçimlerini sağlamak için çalışması gerekmektedir ve her zaman dayak yiyen bir boksör olarak adlandırılır maçlardan geldikten sonra babasına yardım eden ise küçük kahramanımızdır. Gerektiğinde babasının yaralarına dikiş atarak veya pansuman yaparak yardım eder. Hayatlarında birbirlerinden başka kimseleri yoktur.

Bir gün babası büyük bir rakip ile eşleştirilir ve para karşılığı 5. rounda nakavt olması karşılığında para verileceği teklifi alır ancak o zamana kadar dayak yiyerek birçok maçı kaybetmiş olsa’da asla nakavt olmamıştır “Murdock ne kadar düşmüş olsada yeniden ayağa kalkar” Matt ve babasının arasında geçen bir konuşmadır. Teklifi yapan adamların söyledikleri duyma yeteneğini geliştirmiş olan Matt (Daredevil) duyar ve akşamında babasına Murdockların asla yere düşmediklerini hatırlatır oğlunu çok seven babası ise oğlunu sevindirmek adına bu büyük maçta kazanmayı kafasına koyar tüm riskleri göze alarak paralarının tamamını kendi üzerine bahise yatırır ve kazandığında oğlunun hesabına yatırılmasını ister. O gece istediği olur oğlu çok mutlu eder ve büyük bir para kazanır ancak bu yaptığı organizatörlerin hiç hoşuna gitmez ve babası eve dönerken öldürülür.

Küçük yaşta tek sahip olduğu kişi babasınıda kaybeder ve bir yetimhaneye yerleştirilir ancak normal bir çocuk olmadığı ve duyu organlarınında gün geçtikçe hasaslaşmasıyla etrafında yaşanan tüm sesleri algılaması nesnelerin hayvanların insanların gürültüleri delirtme aşamasına getirir hatta rahibeler onun delirdiğini hasta olduğunu düşünmeye başlarlar ancak ortaya çıkacak yaşlı bir adam (stickh oda görme engellidir) bunun ona verilen bir yetenek olduğunu kendisini geliştirmesi gerektiğini ve gözlerinin olmadanda etrafta neler olduğu öğretmek istediğini söyler yetimhane çıkmasına yardımcı olur.

Belli bir süre Matt’e yardımcı olarak yeteneklerini nasıl geliştirebileceğini ve nasıl kullanışlı bir hale getirerek bir asker olabileceğini öğretmeye çalışır ancak işler düşündükleri gibi gitmez Matt hala bir çocuk olduğu göz ardı eden yaşlı adam ne kadar duysal bir çocuk olduğunu görünce onu terk eder Matt yine tek başına kalır.

Kendini geliştirmeye devam eder duyu organlarını nasıl kullanacağının yanı sıra dövüş sanatlarını öğrenir ve eğitimine devam eder. Üniversite’de hukuk fakültesi okuyarak suçlularla mücadele etme kararı alır, Hukuk bunun ilk adımı olacaktır. Kimsesi olmayan Matt üniversitede tanıştığı arkadaşı Foggy hayattaki en yakın arkadaşı ve dostu olacaktır. Birlikte hukuk fakültesini bitirerek masum insanlara yardım edip suçlarla mücadele etmek günün birinde büyük bir avukatlık bürosuna sahip olma hayali kurarlar.

Ama her şey istedikleri gibi gitmez mezuniyetlerinin ardından büyük bir avukatlık şirketinde staj yapmaya başlarlar ancak bu onların hayali değildir. Birlikte bir ofis açma kararı verirler “Nelson and Murdock” ofiste müvekkil bulmakta zorlanırlar baktıkları herhangi bir dava yoktur ve bir polise rüşvet puro vererek karakola avukatı olmayarak gelen suçlular hakkında bilgi vermesi için anlaşma yaparlar.

Karen Page True Blood dizisinden tanıdığımız güzel oyuncu işlemediği bir cinayet yüzünden şuçlanarak tutuklanır ve avukat tutacak yeterli parası yoktur bu noktada kahramanlarımız ona yardım etmek için karakola gittiklerinde hayatları değişecektir çünkü Page’e atılan suçlama aslında şehirdeki büyük bir organizasyonu ortaya çıkartacaktır. İşlenen cinayet şehri yönetenlerin bazı şeyleri kapatmak adına yaptıkları oyundan ibarettir.

Avukatlarımız bu komployu ortaya çıkartarak Page’in suçsuzluğunu kanıtlasalarda bunun peşinde güçlü insanların olduğunu bilmektedirler ve hukuk yolu ile bununla mücadele edebilecek güçleri yoktur. Adaleti sağlamak isteyen maskeli kahramanımız Daredevil yaşadığı ve çok sevdiği şehir “Hell’s kitchen ” suçlululardan arındırmak için mücadele edecektir. Bu işin içinde olan şehirdeki birçok suçluyu pataklayarak bu işin arkasındaki isimi öğrenmek için aksiyon dolu bir maceraya atılır.

Wilson Fisk, küçük yaşlarda problemli bir ailede büyümüştür babası sürekli annesini ve onu dövmektedir. Bir gün annesini döverken babasını öldüren Wilson’ın hayatı değişecektir olmak istediği adam için herşeyi göze alıp şehrin ona ait olduğunu hayallerindeki Hell’s Kitchen’ı kurcağını söyler ve bu yolda masum veya suçlu birçok insanı öldürür şehirdeki en büyük suç organizasyonu kurarak birçok polisi , hakimi ve senatörü satın alarak tüm kirli işleri yapar.

daredevil3

Matt bu işlerin arkasında olan adamın Fisk olduğunu öğrendiğinde ve ne kadar güçlü olduğunu gördüğünde prensiplerinden bir tanesi olan insan öldürmek konusunda ayrıcalık yapacağını ve Wilson’ı durdurmanın tek yolunun bu olduğunu düşünür ancak şehirde hala ona yardım edecek iyi insanlar vardır.

Wilson ve Matt arasında geçen bu mücadelede anlatılamayacak birçok aksiyon dolu mücadele ve heycan verici mücadeleler verecektir. Wilson başarıya giden yolda her şey mübahtır düşüncesinde birçok insanı öldürür. Aslında ilginç bir karakterdir yontulursa iyi bir insan olabileceğini düşünüyorum ilerleyen bölümlerde buda yaşanabilir çünkü dizinin çok kısa bir bölümde (stick ve gizemli bir adam) şöyle söyler ; “Kapılar açıldığında Murdock hazır olacak mı” yani şehirdeki en büyük sorun Wilson değildir daha büyük problemler ortaya cıkacak gibi gözüküyor.

Yaşanan birçok aksiyon ve heyecanın ardından Daredevil kimseyi öldürmek zorunda kalmaz ve hukuk yöntemiyle’de Wilson’ını alt edebileceklerini görür arkadaşlarının’da yardımı ile suçluyu cezasını çekmesi adına adalete teslim eder ancak bu başarı kolay olmamıştır bunun uğruna birçok insan hayatını kaybetmiştir.

Daredevil 1. sezon yorumu

Gerçekten güzel bir diziydi ve eleştirilerede açık olduğunu düşünüyorum öncelikle , Netflix yaptırdığı dizinin bir anda yayınlanması hepsini izlememize fırsat sunuyor eğer büyük bir dizi tutkunu iseniz tek solukta tüm bölümleri bitirirsiniz bende o tip insanlardan biriyim iki gün içerisinde tüm bölümleri izleyerek düşüncelerimi sizinle paylaşmak istedim ama bu yaptığımdan dolayıda pişmanım tüm bölümler bitti şuan sezon 2’yi izlemek için koca bir yıl beklemem gerekecek.

daredevil dizi konusu

İzlerken gerçekten zevk aldım ancak birkaç yerine değinmek isterim özellikle kostüm , 1 sezon boyunca sıradan siyah kıyafetli bir adamı izledik ve son bölüm son sahnesinde basit bir kostüm ile karşımıza çıktılar adil değil !

İlk bölümler pilot diyerek beklentiyi alçak tutsam’da son bölümlerde muhteşem sahneler bekliyordum ama sıradan dövüş sahnelerinden ibaret kaldı!

Daredevil 1.sezon bölümlerinde 11-12 haricinde hiçbir bölümü bittiği yerden devam etmedi bambaşka sahnelerle giriş yaptılar her defasında kısa film tadı vermek istediler sanırım, ancak başarılı bir seçenek değildi akıllarda gereksiz soru işaretleri bırakmaktan başka birşey yapmadı.

Her şeyin özeti olarak Daredevil izlemeniz gereken güzel bir dizidir!

cimsir

Uzun yıllardır izlediğimiz film ve diziler hakkında, Dizi eleştirileri , Film eleştirileri , Dizi yorumları, Film yorumları yapmaktan keyif almaktayız. Beyazperde de yer alan yapımları izlemeden önce eksi ve artı yönleriyle değerlendiriyoruz.

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (3)

  1. tek kelimeyle harika yazınında tamamını üşenmeden okudum güzel bir özetleme olmuş 2. sezon ne zaman başlıycak aceba en marak ettiğim konu o iyi güzel hepsini izledikde ne kadar bekliycez 😀

    • 2016’da 2.sezon olacak ve Jon Bernthal The Punisher’ı canlandıracak büyük ihtimalle önce Daredevil ile kapışır sonra dost olurlar.

  2. izlerken zevk aldığım muhteşem bir diziydi tüm bölümlerini izledim , her bölümünde kostüm bekledim ama son bölüme kadar beklediler daredevil 1.sezon genel anlamda güzeldi ama konular yavaş işlemiş olsada devamı güzel olacak gibi duruyor bakalım