İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. En iyi Yabancı Diziler
  3. Çılgın Kalabalıktan Uzak Film Konusu

Çılgın Kalabalıktan Uzak Film Konusu

Çılgın Kalabalıktan Uzak Film Konusu

Eskimeyen filmlerden bir tanesidir çılgın kalabalıktan uzak 2015 yılında 4. kez gösterime girecek olan film çekimlerinde yeni teknolojilerden faydalanarak ve yeni düzenlemeler yapılarak tekrar çekimleri yapılmıştır.

Çilgin Kalabalıktan Uzak Film Konusu

İngiliz Yazar Thomas Hardy’nin “Çılgın Kalabalıktan Uzak” adlı romanından uyarlanarak hazırlanılan dördüncü film uyarlaması 2015 mayıs ayında gösterime sunulacaktır. Filmin baş rolünde “Aşk Dersi ” Oscar ödülü adaylığı kazanan 1985 doğumlu Carey Mulligan vardır.

Oyunculuğa Jane Austen uyarlaması “Aşk ve Gurur ”la başlayan Mulligan bu yıl dünya sinemalarında 348 milyon dolar hasılat elde eden Scott Fitzgerald uyarlaması “The Great Gatsby-Muhteşem Gatsby”de filmin baş karakteri Gatsby’i parmağında oynatan Daisy’yi canlandırmıştır.

“Çılgın Kalabalıktan Uzak”ta filmi Bathseba Everdene’in karakterleri birbirine taban tabana zıt üç farklı erkekle yaşadığı aşklar anlatılıyor. Bathseba Everdene karakterine 1915 uyarlamasında Florence Turner, 1967 uyarlamasında Julie Christie ve 1998 uyarlamasında Paloma Baeza hayat vermişti.

Thomas Hardy’den yapılan en ünlü uyarlamaları arasında Roman Polanski’nin “Tess”i(1979) ve Michael Winterbottom’ın “Jude”u da(1996) bulunur.

Çılgın Kalabalıktan Uzak”ın Diğer Uyarlamaları:

Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı günleri olan 1915’te gösterime sunulan ilk uyarlasıdır, senaryo yazarı ve yönetmeni Laurence Trimble’dır. Dünya sinemalarında 1967’de gösterime sunulan ikinci uyarlama Türkiye sinemalarına “Bir Aşk Yetmez” adıyla Aralık 1971’gösterime girmiştir. İki milyon 750 bin dolara harcanan bu filmin yönetmeni “Geceyarısı Kovboyu (Midnight Cowboy)”la Oscar elde eden John Schlesinger’dır. Bu uyarlamanın senaryosunda Stanley Kubrick’in “Gözü Tamamen Kapalı (Eyes Wide Shut)”sında da çalışan Frederic Raphael, görüntü yönetmenliğinde ise ”Lawrence of Arabia” ve “Doktor Jivago” kadrolarında da bulunan Nicolas Roeg imzası vardır. Bu uyarlama sadece İspanya sinemalarında 1 milyon 361 bin kişi tarafından seyredilmiştir ve özgün film müziği dalında Oscar adaylığı elde etti.

1998’de televizyon için yapılan üçüncü uyarlamayı Nicholas Renton yönetti.

Far from the Madding Crowd 2014
1882’de ilk kez tiyatro oyunu haline getirilen “Çılgın Kalabalıktan Uzak” 1996’da baleye, 2000 yılında müzikale, 2006 yılında operaya uyarlandı; çeşitli radyo oyunu uyarlamaları da bulunmaktadır.

“Far from the Madding Crowd” 2015 Versiyonu Çekimleri Dorset, Oxfordshire, Buckinghamshire ve Londra’da gerçekleştirilen yeni “Çılgın Kalabalıktan Uzak”ın yönetmeni “Onur Savaşı (Jagten)” ve “The Celebration” filmleriyle tanınan Thomas Vinterbergdır.

Bu yeni “Çılgın Kalabalıktan Uzak”ın erkek oyuncularıysa Matthias Schoenaerts “Pas ve Kemik De rouille et d’os”, “Bullhead”, Michael Sheen “Paris’te Gece Yarısı Midnight in Paris”, “Frost/Nixon” ve Tom Sturridge “Yolda On The Road” “Pirate Radio”) Senaryosu, ülkemizde de çok satan bir roman olan “Bir Gün One Day”ün yazarı ve daha sonra aynı kitabın sinema uyarlamasının da senaristliğini yapan ünlü yazar David Nicholls’a ait olan “Çılgın Kalabalıktan Uzak” şimdiden 2015’in en çok beklenen filmlerinden biri.

Çılgın Kalabalıktan Uzak Film Eleştirisi
Sanat alanında ilgili birçok insanın yakından tanıdığı çılgın kalabalıktan uzak romanından uyarlanmış olan filmin farklı versiyonlarıda yüzyıllık bir süreçte yayınlandı dram alanında film sevenlerin kesinlikle izlemesi gereken bir filmdir.

cimsir

Uzun yıllardır izlediğimiz film ve diziler hakkında, Dizi eleştirileri , Film eleştirileri , Dizi yorumları, Film yorumları yapmaktan keyif almaktayız. Beyazperde de yer alan yapımları izlemeden önce eksi ve artı yönleriyle değerlendiriyoruz.

Yorum Yap