1. Ana Sayfa
  2. En İyi Filmler
  3. Tüm Zamanların En İyi Zombi Filmleri

Tüm Zamanların En İyi Zombi Filmleri

Tüm Zamanların En İyi Zombi Filmleri

Zombili korku filmleri, büyük bir fan kitlesine sahip zombiler olası bir felaket senaryosu olduğu için fantastik film severlerin ilgi odağında, hayatta kalma, korku, aksiyon ve kurgunun oldukça ileri başarılı olduğu bu yapımlar gün geçtikçe daha popüler bir hale gelmeye devam eden zombi filmlerinden en popüler ve başarılı olanları sizler için belirledik, özellikle son dönemlerde çıkan yapımlara ağırlık vererek listemizi oluştururken döneminde büyük yankı uyandırmış filmlere de yer vereceğiz.

 

Sizler için seçtiğimiz En İyi Zombi Filmleri;

  • 2000 Yılından önce çıkan en zombie filmleri

1- The Night of the Living Dead (1968)

Eski yapımların zombi filmi denildiğinde akıllara gelen ilk filmdir “Night of the Living Dead”… Film çekimi siyah ve beyaz süresi ise 96 dakikadır. New York’lu ve bütün zombi filmlerinde imzası olan zombi yapımı denildiğinde akılllara gelen 75 yaşındaki Yönetmenimiz George A. Romero sunmaktadır. Yapımcılar ise Karl Hardman ve Russell Streiner üstlenmiştir. Oyuncular Duane Jones, Judith O’Dea, Karl Hardman, Marilyn Eastman ve Keith Wayne’dir.

en iyi zombi filmleri

2- Dawn of the Dead (1978)

60.000.000$ hasılat yapan film; dünya üzerindeki zombi film türlerini geride bırakmış diyebiliriz. Filmin süresi 117 dakika olup korku ve adrenalin yaşatmaktadır! Zombi yapımı denildiğinde akıllara gelen ilk isim George A. Romero ‘nun 2. filmidir. Filmde ise Alış veriş merkezinde geçmektedir; bir Tv Haber ekibinin helikopteri keşif yaptığı sırada helikopterin benzini bitmektedir! Daha sonra zombiler tarafından işgal edilen alış veriş merkezinin üstüne iniş yapmaktadırlar. Filmde en komik gülümseten sahne ise santraç sahnesidir…

Filmde yapımcılığını Richard P. Rubinstein ,Claudio Argento ve Alfredo Cuomo üstlenmiştir, Dawn of the Dead filmi 2 Eylül 1978 de Amerika’da vizyona girmiş, Türkiye’de ise 10 Haziran 1983 yılında gösterime girmiştir!

zombi filmleri

3- Re-Animator (1985)

Yönetmenliğini Stuart Gordon’in yaptığı zombi filmi Re-Animator; 18 Ekim 1985 yılında vizyona girmiştir. H.p. lovecraft eserinden uyarlanmış film, Jeffrey Combs (herber west)’un karakteri oyunculuğu beğenilmiştir. Yapımcılığını ise Brian Yuzna üstlenmiştir. Re-Animator filminde oyuncular; Bruce Abbott, Barbara Crampton, David Gale, Robert Sampson ve başarılı oyuncu Jeffrey Combs’dir!

zombi filmi

4- The Return of the Living Dead (1985)

Komedi ve zombinin yer aldığı güzel bir başyapıt olan The Return of the Living Dead filmi, dönemin zombili başyapıt kategorisini kapmıştır! Yönetmenliğini ve kaleminden yorumlayan Dan O’Bannon üstlenmiş yapımcılığını ise Tom Fox ve Graham Henderson üstlenmiştir. Oyuncular başlıca; Clu Gulager, James Karen, Don Calfa’dır. 91 dakika süresi olan film 16 Ağustos 1985’te vizyona girmiştir! Koru ve komedinin yanında zombi filmini kaçırmayınız.

zombie filmleri

5- Dead Alive (1992)

Dead Alive zombili filmin her dakikasında Kan ve komedi eksik olmuyor! Peter Jackson’in kaleme aldığı yönetmenlik koltuğunda oturduğu film, izleyicilerinin oldukça beğenisini almış durumda. Aslına bakacak olursak The X-Files bölümü için Dead Alive, Misfits albümü için ise Braindead’ır… Yeni Zelanda yapımı olan zombi filmi Dead Alive; yapımcılığını Jim Booth üstlenmiştir. Oyuncular ise başlıca; Timothy Balme, Diana Peñalver, Elizabeth Moody, Ian Watkin’dir. Film 13 Ağustos 1992 de Yeni Zelan’da da vizyona girmiş, 12 Şubat 1993’te ise Amerika’da girmiştir!Zombili, kanlı ve komedili Dead Alive filmini kaçırmayınız.

zombi filmleri

2000 yılından sonra çıkan yapımlar

Modernize edilerek görselliğin daha ön planda olduğu yapımlarla zombi fanlarının artmaya başladığı bir dönemdir.
6- 28 Days Later (2002)

28 Days Later (28 Gün Sonra) filmi korkunç kapak fotoğrafıyla takipçilerinin gözünde pozitif iz bırakmıştır diyebiliriz. Zombi denildiğinde 28 Dayds Later’in kesinlikle adı duyulmaktadır. İngiliz yapımı zombi filmi olan 28 Days Later (28 Gün Sonra), Alex Garland kaleminden yorumlanmış; yönetmenliğini ise Danny Boyle üstlenmiştir. Filmin başarılı yapımcısı Andrew Macdonald; oyunculuklarını ise başarılı oyuncular listesindeki Cillian Murphy, Naomie Harris ve Christopher Eccleston yapmaktadır!

Film çekimi sırasında bir(1) süre Londra ve Manchester sokaklarının kapatılmasına sebep olan filmdir. Çekimleri oldukça güzel olan 28 Days Later (28 Gün Sonra) mutlaka izlemelisiniz.

en iyi zombi filmi

7- Shaun of the Dead (2004)

İngiltere’de Romantik Komedi olarak anılan zombi filmi Shaun of the Dead; 9 Nisan 2004’te vizyona girmiştir. Tekrarlamakta fayda gördüğümüz, Komedinin tufan olduğu kahkahaların atıldığı zombi filmine Shaun of the Dead denir!

Yönetmenlik koltuğunda başarılı yönetmen Edgar Wright yer alıyor. Yapımcı Nira Park, filmde başarılı oyuncular ise Simon Pegg, Nick Frost, Kate Ashfield ve Lucy Davis’dir. 6.100.000 $ bütçe ile yola başlayan film; 30.000.000 $ hasılat yaparak 5 katına çıkarmayı başarmıştır. Eğer zombi filminin içerisinde komedi de olsun diyorsanız bu film tam size göre!

zombifilmleri

8- Planet Terror (2007)

Müzik ve aynı zamanda kurguda emeği olan; yönetmen Robert Rodriguez’in kardeşi gibi olan Quentin Tarantino ile birlikte yazdığı aksiyonun eksik olmadığı nefes kesen zombi filmine Planet Terror (Dehşet Gezegeni) denir tabi ki de! Spoiler verecek olursak; Tarantiona filmde bir(1) tecavüzcüyü canlandırıyor.

Başarılı oyuncular listesi başlıca; Rose McGowan, Josh Brolin ve ünlü oyuncu Bruce Willis yer alıyor. 95 dakika süresi olan ABD yapımı film, 27 Temmuz 2007’de gösterime girmiştir.

zombifilmi

9- Zombieland (2009)

Eğlencenin yerine bıraktığı komedinin tufan olduğu zombi filmi olan Zombieland filmi izleyicilerinin oldukça beğenisini kazanmış durumda! Filmde, zombi istilasından sonra 1 grup insanın tehlikeli maceralı yolculuğundan edinen eğlenceli komedili bir filme tabi ki de Zombieland denir.

Rhett Reese ve Paul Wernick tarafından kaleme alınan Zombieland; yönetmenliğini Ruben Fleischer’in yaptığı yapımcılığı ise Gavin Polone üstlenmiştir. Filmde, başarılı başrol oyuncular listesinde ise Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Emma Stone ve Abigail Breslin oynamaktadır.

zombi

10- World War Z (2013)

Brad Pitt zombi filmi denildiğinde ilk akla gelen film World War Z(Dünya Savaşı Z)’dir hiç şüphesiz ki… 2013 yapımı olup, Asya ve Avrupa da ki yaşayan hayranlarının oldukça beğenisini kazanmıştır tabiri caizse! Film süresi 116 dakika olup, 190 milyon$ bütçeyle girip 536.835.676$ hasılat yapan klasik Marc Forster yönetmenliğinde gösterime girmiştir. Yapımcılığını başta yakışıklı oyuncu Brad Pitt, Dede Gardner ve Jeremy Kleiner üstlenmiştir. Spoiler verecek olursak tam özetiyle; Güney Kore’de ortaya çıkan bir virüs ile insanları yaşayan ölüler haline getirip büyüyor! Ta ki Gerry Lane(Brad Pitt)’in virüsü yok edecek iğneyi bulana kadar…

World War Z (Dünya Savaşı Z) filminde başarılı oyuncular ise; Brad Pitt, Mireille Enos ve James Badge Dale yapmaktadır. Çekimleri beğenilen, etkileyici zombi filmini sakın kaçırmayın!

World War Z

Son zamanların en iyi zombi filmleri

11- Resident Evil Serisi

Tartışmasız zombi film serileri arasında en başarılı Resident evil’dır. Eğer serinin diğer filmlerini izlemediyseniz ilk filminden itibaren tamamına göz atmanızı öneririz. Zombilerin yanı sıra mutant yaratıklar, doğa üstü güçlere sahip kişilerin zombilere karşı verdiği mücadele gibi birçok etken film serisinin kalitesini yukarıya çekmektedir.

Resident Evil

12- Dead Snow: Red vs. Dead

Naziler sonunda deneylerinde başarılı olur ve ölmüş insanları diriltmeyi başarırlar ancak yeniden hayata dönen bu insanlar eskisi gibi değil vahşi insan etiyle beslenmek isteyen birer yaratık haline gelmişlerdir. İlk serisi 2000’li yıllarda vizyona giren yapım çok beğenilmemişti. Bütçe sorunları, görselliğin yetersiz olması gibi birçok faktör sıralayabiliriz ancak devam serisinde hatalarını telafi ederek izlenebilir bir yapım ortaya çıkardılar.

Dead Snow

13- Maggie

Zombi draması olur mu ? Arnold Schwarzenegger’ın başrolünde yer aldığı ilginç bir yapım, kızın nedeni bilinmeyen bir hastalığa yakalanması ve zaman içerisinde bir zombiye dönüşmesiyle başlayan hikayede kızını kurtarmak isteyen baba oldukça zor kararlar almak zorunda kalacaktır.

2015 zombi filmleri

14- Sıcak Kalpler

Draması olursa zombi aşk filmi de olur, romantizm kategorisinde yer alan ve en sempatik zombilerin yer aldığı film olduğunu söyleyebiliriz. Ciddi bir başarı elde eden yapımı şiddetle tavsiye ediyoruz. Zombiler korkunçtur diye düşünenlerin ön yargısını kıracak bir filmdir.

2015 zombifilmleri

Zombi filmleri 2015
Hayran kitlesinin hızla büyüdüğü bu kategoride yer almak isteyen birçok yapımcı 2015 yılında yaklaşık 30’a yakın zombi filmi çekti ancak çoğu birbirinden başarısız oldukça kötü filmler olarak tarihte yerini aldı. Zombi olsun yeter diyenlerin dahi kesinlikle izlemeyeceği başarısız filmleri elediğimizde geriye kalanlar;

15- Freaks of Nature

Korkunun komedisi olur mu ? Özellikle 2015 yılında birçok zombi komedi filmi çıktı bunlar arasında küçük başarılar elde yapımlar olsa da bir çoğunun sonu hüsranla sonuçlandı. Çok çok zamanı olanlar için önerebileceğimiz bir filmlerdir.

Freaks of Nature

16- Extinction
Diğer zombi filmlerine göre aksiyonun az olduğu bir drama senaryo alanında değerlendirebileceğimiz yapım kendini izletiyor ancak başarısı tartışılır. Zamanı olanlar için tavsiye ediyoruz.

Extinction

17- Dead Rising
Oyunuyla büyük bir kitleye hitap etmiş yapım filminde o kadar iyi bir başarı elde edemedi ancak aksiyonun bol olduğu bir zombi filmi olduğunu söyleyebiliriz. İstilanın başlamasıyla beraber bir araya gelen bir grup insanın hayatta kalma mücadelesi anlatılmaktadır.

Dead Rising

2016 yılında çıkan zombi filmleri

18-Pandemic
Yakın gelecekte yayılan bir virüsün insanları değiştirerek vahşileştirmesi ve virüsün hızla yayılması büyük bir kaosu tetikleyecektir. Tedavinin bulunmasında çalışan bir grup doktor ve askerin hayatta kalarak tedaviyi bulma çabaları konu alınmaktadır. Film 1 Nisan 2016 tarihinde vizyonda yer alacaktır.

Pandemic

19- A Zombie Named Ted
Sanatsal bir zombi filmi ? kategoride tek eksiğimiz sanatsal, müzikal bir zombi filmiydi ilk açıklamalar başarısız bir filmin daha geleceğini gösterirken, 11 mayıs tarihinde vizyona girmesi bekleniyor. Muhtemelen Türkiye’de yayımlanmayacaktır.

zombifilmi

20-Patient Zero
2016 Yılında gelecek en ilginç zombi senaryolarından bir tanesi, virüsün yayılmasının ardından büyük bir yaşam mücadelesi başlayacaktır. Kurtulmayı başaran bir adam, zombi olmuş arkadaşına konuşmayı öğretmeyi başarır. Hayatta kalmasına ve zombiler hakkında merak edilenleri bir zombiden öğrenecektir.

Patient Zero

2017 yılında çıkacak olan zombi filmleri

Listenin sonuna yaklaşırken 2017 yılında çıkacak iki önemli zombi filmi kesinleşti;

21-World War Z 2

Brad Pitt’in başrol’ünde yer aldığı yapım ilk serisiyle büyük yankı uyandırmıştı. Devam serisinin geleceği açıklanan filmin kesin vizyon tarihi henüz belirlenmedi ancak 2017 yılı içinde hazırlanmış olacaktır. Yönetmen ve senaristinde değişiklik yapılmayan film aynı prodüksiyon ekibi tarafından hazırlanacaktır.

ww

22-Resident Evil: The Final Chapter

Son filmiyle yoğun eleştirilere maruz kalmış film final yaparak seriye son verme kararı aldı. Fantastik, aksiyon zombi filmi 2 Şubat 2017 tarihinde vizyona girecektir.

resident evil the final chapter

Genellikle izlediğimiz yapımlara yer verdik, seri filmlerden birer tane örnek olarak ekledik ve tamamını izlemenizi tavsiye ederiz. Gözümüzden kaçmış alanında başarılı olan yapımları yorumlarda belirttiğiniz taktirde listeye eklenecektir. Ziyaretçilerin filmler hakkında fikir edinmesi için yorumlarınız değerlidir.

Arama Terimleri: türkçe zombi filmleri
cimsir

Uzun yıllardır izlediğimiz film ve diziler hakkında, Dizi eleştirileri , Film eleştirileri , Dizi yorumları, Film yorumları yapmaktan keyif almaktayız. Beyazperde de yer alan yapımları izlemeden önce eksi ve artı yönleriyle değerlendiriyoruz.

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (6)

  1. Tüm sırların sahibi kız,Buson Treni,Ben efsaneyim ve ölümcül deney bunlar başyapıt bence.

  2. ismini hatırlayamayıp aylardır aradığım ve hicbir sitede bulamadığım artık umudumu kestiğim anda dur bikac yere daha bakayım bulamazsam da napalim arrtik dediğim anda filmi listenizde buldum cok tesekkurler…

  3. Buson treni zombi filmlerinin en iyisii

  4. İyi olan çok az zombi filmi var ya sıkıldım aynilarini izlemekten

  5. Train of Busan çok güzel bir filmdi bence oda olmalı listede

  6. Mükemmel bir liste olmuş tesekkürler