İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Eleştirisel
  3. Türkler alt yazılı film ve dizi izlemez

Türkler alt yazılı film ve dizi izlemez

Türkler alt yazılı film ve dizi izlemez

Herkesi genellemek mümkün değil ancak yüzde altmış gibi bir kesim film veya dizileri Türkçe alt yazı ile izlemeyi reddetmektedir. Buna defalarca şahit olmuşsunuzdur veya yeni çıkan vizyondaki bir yabancı filme gitmek isteyip alt yazılı olduğunu öğrenince Türkçe Dublaj serisi çıkınca gitmeyi tercih etmişsinizdir veya partneriniz “Türkçe bir filmi izlesek? ” sorusunu yöneltmiştir.
Türkler neden alt yazılı dizi film izlemeyi sevmez ?

Sorusunun birkaç cevabı mevcuttur , Dilimiz diğer dillere oranla daha farklı bir sisteme sahiptir bu yüzden biz Türkler yabancı bir dil öğrenirken her zaman zorlanırız ve küçüklüğümüzden gelen alışkanlıklardan dolayı yabancı dillere ilgi duymayız aslında bizi bu hobiden uzaklaştıran şey , her işin kolaylığına kaçtığımız gibi bu alanda da başkalarının bizim için Dublaj yapmasını kullanıyoruz , durum böyle olunca da tercihimiz kolay olanı seçmek Türkçe Dublaj izlemek oluyor bu kötü alışkanlığımızı medya organlarımız küçüklüğümüzden bu yana bizlere ve cocuklarımıza aşılıyor ve ilgimiz köreliyor farklı dilleri hayatımızda istemiyoruz, şuana kadar televizyonunuzu açtığınızda kaç tane film veya diziyi orjinal dilinde Türkçe alt yazılı olarak gördünüz ben söyleyim hiç veya bir kez!
Alt yazı takip edememek ise bir diğer sebeplerdendir ne yazık ki okuma alışkanlığımız düşük olduğu için insanlara alt yazıyı okumak zor bir iş olarak gözükmektedir ve okuduklarını filmler ile birleştirememeleridir birçoğunun bahanesi filmi kaçıyorum olur aslında söylemek istedikleri filmi ve alt yazıyı birlikte takip edebilecek yeteneğim yok diyememeleride olabilir.
Orjinal dilde izlemeye başlama zamanınız geldi hem okuma alanında hemde farklı diller ile dünyaya açılma vaktinizin geldiği duygularını zihninizde uyandırabilir ayrıca hayranı olduğunuz meşhur oyuncuların gerçek sessinide duyma fırsatı yakalayabilirsiniz.
Dublaj sektöründe Türkiye ilk sıralarda

Evet ülkemiz bu sektörde ilk sıralarda yer almakta neden mi pazar alanı çok büyük 76 milyonluk bir ülkede insanların tercihi kendi dillerinde film ve dizi izlemek oluyorsa o ülkede dublaj sektörü hizmet ve kazanç için rekabetli bir ortamda gelişir ayakta kalabilmek içinde sizlere en iyi hizmeti vermek için çalışırlar ki istatisliklere göre iyi çalışmışlar ve Dublaj alanında ülkemizi iyi yerlere getirmişler ancak bunun kendimizden başka kimse bir faydası bulunmuyor , bizim içinde ne kadar faydalı olduğu tartışmalara açık bir konudur.

cimsir

Uzun yıllardır izlediğimiz film ve diziler hakkında, Dizi eleştirileri , Film eleştirileri , Dizi yorumları, Film yorumları yapmaktan keyif almaktayız. Beyazperde de yer alan yapımları izlemeden önce eksi ve artı yönleriyle değerlendiriyoruz.

Yorum Yap