1. Ana Sayfa
  2. Dizi Haberleri
  3. Tüm Zamanların En iyi Türk Dizileri

Tüm Zamanların En iyi Türk Dizileri

Tüm Zamanların En iyi Türk Dizileri

Tüm zamanların en iyi Türk dizileri listesini sizler için hazırladık, yabancı diziler ne kadar aksiyon, kurgu, efektlerle ön plana çıksalar da Türk dizileri arasında oldukça başarılı yapımlar yer almaktadır. Tüm yıl boyunca 40 dakikalık 10 bölümlük Amerikan dizilere oranla her bölümü 80-120 dakika yılda 20-30 bölümlük diziler yapmayı başaran Türk yapımcıları aslında oldukça önemli bir işe imza atıyorlar.

Liste İMDB puanlaması (puan kullanan izleyici sayısı orantılanarak), internet üzerinde en çok izlenenler, reyting oranları, en çok olumlu yorum alan yerli diziler gibi istatistikler baz alınarak hazırlanmıştır.

Leyla ile Mecnun

Türk televizyonlarının en iyi sürrealist, absürt komedi dizisi olarak 2011-2013 yılları arasında ekranlara gelmiştir. İstanbul’da çekimleri yapılan dizi Leyla ile mecnun aşkını konu almıştır. Toplam 104 bölümü bulunan dizi dünyanın en iyileri arasına girmeyi başarmıştır. Başrollerinde Ali Atay, Cengiz Bozkurt, Serkan Keskin yer alıyor.

türk dizileri1

Diriliş Ertuğrul Gazi

Türk televizyonlarının en iyi tarih, aksiyon, drama dizisi olarak listemizde yer almaktadır. İzleyicilerin istedikleri tarihi başarılarımızı anlatan içerisinde yoğun olarak aşkın değilde aksiyonun olduğu bir yapım olarak büyük bir beğeni toplamıştır. Dünya’nın 3/1’ni fetih eden sanslı Osmanlı tarihini anlatan başarılı bir dizimizin olmaması Türk yapımcılarının ayıbı iken bu ihtiyacı kısmen doldurmayı başardı. Osmanlı’nın kurucusu Osman bey’in babası, Oğuzların Kayı boyunun lideri Ertuğrul Gazinin destansı hayatı konu alınmaktadır.

türk dizileri

Kardeş Payı

Komedi, drama ve aile kategorisinde büyük başarı elde eden yapımlardan bir tanesidir. Absürt komedi kategorisinde oldukça iyi bir senaryo ve kurgu ortaya çıkartılırken insanları hem duygulandırıp hemde güldürmeyi başaran duygu karmaşası yaratabilen başarılı bir yapım olarak 2014-2015 yıllarında ekranlara gelmiştir. Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek isteyen iki kardeş doğa dostu bir motor icat etmek için çalışmaktadırlar.

türk dizileri2

7 Numara

Drama, komedi, aile türünde ekranlara gelmiş 2000’li yılların popüler dizileri arasında yer almaktadır. Zamanın en çok izlenen eğlenceli dizisi çocukları olmayan iki çiftin evlerini paylaştıkları 4 kadın ve 3 adamla yaşanan diyaloglarını, kavgalarını ve maceralarını konu almaktadır.

7 numara

Beş Kardeş

Leyla ile Mecnun dizisinin kadrosundan çıkan başarılı bir yapımdır. Ekranlarda 1 yıl kalarak final yapmıştı ancak tadında bitirilmiş 13 bölümlük kaliteli bir yapım olarak listemizde yer almayı başardı. Bir birine hiç benzemeyen beş kardeşin farklı yaşam tarzlarıyla ortaya çıkan eğlenceli bir dizidir.

Beş Kardeş

Behzat Ç.

Suç, drama, gizem alanında ortaya çıkartılmış en iyi Türk dizilerinden bir tanesidir. 2010-2013 yılları arasında ekranlarda yer almış yapımın büyük bir izleyici kitlesi olmasına rağmen erken final yapması aslında en iyiler arasında yer almasına daha çok katkı sağladı ve tadında bırakılmış tavsiye ettiğimiz bir dizi olduğunu söyleyebiliriz.

en iyi türk dizileri

İşler Güçler

Standartların üzerinde yer alan bir diğer komedi yapımı, Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in en iyi dizilerinden biri olarak ekranlara gelirken 2012-2013 yılları arasında 41 Bölüm olarak ekranlara gelmiştir.

İşler Güçler

Suskunlar

Aksiyon, drama, suç türünde başarılı bir diğer yapımdır. Senaryosunun Amerika’ya satılmasıyla da tanıdığımız Türk televizyonlarının değerli yapımlarından biridir. 2012 yılında ekranlara gelerek 28 Bölüm olarak ekranlarda kalmıştır ancak çok kaliteli olması ve genel izleyicinin desteğini alamaması dizinin 1 sezonda kalmasına neden oldu.

suskunlar

Avrupa Yakası

Yaratıcı modernize komedilerin başladığı ilk yapımlardan biridir. 2004-2009 yılları arasında Gülse Birsel’in kaleme aldığı döneminin önemli dizilerinden biridir. Sitcom alanında yapılmış en iyi Türk dizilerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

avrupa yakası

Ezel

Dünya’da çok sayıda ülkede gösterimi yapılarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Suç, Drama, Gizem türünde Türk dizileri arasında başarılı bir yapımdır. Ömer’in en yakın arkadaşı ve sevdiği kadının birlikte olmasıyla Ezel olarak geri döner, zaman intikam zamanıdır.

Ezel

Kuzey Güney

Drama kategorisinde başarı elde etmiş  Türk dizileri arasında yer alan yapım 2011-2013 yılları arasında ekranlara gelmiş bir yapımdır. Kuzey ve Güney iki erkek kardeşler ancak isimlerinde olduğu gibi birbirinin tam tersi bir karakteristik yapıya sahiplerdir. Kuzey 3 yıl hapiste kalmasının ardından ailesinin yanına geri döner ancak dışarıda bıraktığı hiçbir şey hatırladığı gibi değildir.

Kuzey Güney

Aşk Yeniden

2015-2016 yılları döneminde Aşk dizileri akımını başlatan yapımdır. Standartların üzerinde kurgu ve oyuncu performanslarıyla ön plana çıkan yapım güzel bir reyting oranı yakalayarak komedi, aşk ikileminde iyi bir dizi ortaya çıkartmıştır. Birçok aşk dizisine öncülük yapmış olan dizinin özellikle ilk sezonu standartların üzerinde bir başarıya sahiptir.

Aşk Yeniden

Poyraz Karayel

Kayınpederi tarafından oğlundan ayrı bırakılan eski bir polisin oğlunu almak için mafyanın içine girmesini anlatan Poyraz Karayel,iftira atılarak meslekten atılan eski bir polistir. 2015 yılında başlayan başarılı drama ve aksiyon yapımıdır.

Poyraz Karayel

İkinci Bahar

Komedi, aile, drama kategorisinde 1999-2001 yıllarında ekranlara gelerek Türkan Şoray ve Şener Şen gibi yeşil çamın önemli isimleriyle ön plana çıkmış başarılı Türk dizilerinden bir tanesidir. Gaziantepli kebap üstadı Ali Haydar (Şener Şen) ile Hanım (Türkân Şoray) adlı işe ihtiyacı olan iki çocuklu dul bir kadının hayat mücadelesinde, her türlü zorluk içinde işte ve aşkta ‘‘İkinci Bahar’’ı yaşamaya başlamalarının hikayesi.

ikinci bahar

Genel anlamda başarı elde etmiş yerli dizilerimiz genellikle komedilerden oluşuyor. Farklı kategorilerde yer alan dizilerin başarısı ise oldukça sınırlı özellikle kaliteli birçok yapım reyting kurbanı olduğunundan Türk izleyicilerininde başarılı yapımlara sahip çıkması gerekiyor. Dizileri internetten değil televizyon yayın saatlerinde takip ederek yerli dizi sektörünün gelişmelerinde katkıda bulunabilirsiniz.

cimsir

Uzun yıllardır izlediğimiz film ve diziler hakkında, Dizi eleştirileri , Film eleştirileri , Dizi yorumları, Film yorumları yapmaktan keyif almaktayız. Beyazperde de yer alan yapımları izlemeden önce eksi ve artı yönleriyle değerlendiriyoruz.

Yorumlar (6)

Yapılan Yorumlar (6)

  1. kurtlar vadisinin olmadığı bir dizi lisetesi olamaz

  2. kurtlar vadisinin olmadığı bir dizi listesi olamaz .Türkiyede kurtlar vadisi bugün yarın ve daima zirvede kalacaktır.

  3. Kurtlar Vadisi nerede? Dünyanın bildiği bir dizi nasıl olur da bu listede olmaz hayret.

  4. Kurtlar vadisi nerede sayin editor bey?

  5. Eşkiya dünyaya hükümdar olmaz’ı da bu listede beklerdim çünkü bayağı bir ses getirdi.

    • Yeterince inceleme fırsatımız olmadı onu listeye eklemeler yapacağız onuda değerlendirmeye alıyoruz hemen