İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi Konuları
  3. War and Peace Mini Dizi 2016

War and Peace Mini Dizi 2016

War and Peace Mini Dizi 2016


War and Peace Dizi Tanıtımı


BBC One’dan en çok satan romanlardan bir uyarlama daha geliyor. Dram tarih kategorisinde ekranlara getirilen yapım 2016 yılı mini dizileri arasında yerini alırken 6 bölümden oluşacaktır. Lev Tolstoy’un en başarılı romanlarından bir tanesi olan Savaş ve Barış geçmiş yıllarda da birçok filme konu olmuştu. 1869 yılında yayınlamış olmasına rağmen yüzyıllar sonrada kurgusunun başarısının devam etmesi ne kadar değerli bir yapıt olduğunu kanıtlamaktadır. Geçmişte ise 1972 ve 2007 tarihlerinde yine mini dizi olarak seyircilerin karşısına çıkmıştı. Yönetmeni, daha önce Siyahli Kadin 2: Ölüm Melegi (2014), The Scouting Book for Boys (2009) ve Cubs (2006) yapımlarına imza atmış Tom Harper olurken, senaryosu Bridget Jones’un günlügü (2001), Üç Silahsörler (2011) ve House of Cards (2013) tanınan Andrew Davies tarafından düzenlendi. Başrol oyuncuları, Aneurin Barnard, Jessie Buckley, Paul Dano olan yapımın gösterim tarihi 3 Ocak 2016’dır.


War and Peace Konusu


Savaş ve Barış Rus yazar Lev Tolstoy tarafından yazılmış ve ilk kez 1869 yılında yayınlanmış roman. Roman dünya edebiyatının en önemli başarılarından ve önemli eserlerinden biri olarak değerlendirilir.”Savaş ve Barış” L.Tolstoy’un diğer eseri olan “Anna Karenina” (1873 – 1877) ile birlikte yazarın edebi yaratıcılıkta zirvesi olarak kabul edilir.

“Savaş ve Barış” Rusya’nın Fransa tarafından istilası döneminde yaşanmış olayları ve Napoleon döneminin Rusya’da Çar toplumuna etkisini, bu etkinin doğurduğu sonuçları beş asil aileden örnekler vererek tarif etmektedir. Romanın ilk sürümü 1865 – 1867 – yıllarda “Rus Haberci” gazetesinde dizi halinde “On yıl 1805” adı ile yayınlandı. Roman tam olarak ilk kez 1865 – yılında yayımlanmıştır. 2009 – yılında “Newsweek” tarafından hazırlanan “Top 100 Kitaplar” sıralamasında “Savaş ve Barış” birinci olmuştur.

Tolstoy , eser hakkında biraz karışık ifade ile, “Savaş ve Barış” “roman değil, bir manzume, daha çok ise, tarihi günlüklerdir” demiştir. Romanın bazı bölümleri ise tasvircilikten tamamen uzak olmakla, felsefi vatanperverlik karakteri taşır.


War and Peace Dizi Fragmanı
War and Peace Dizi Oyuncuları

cimsir

Uzun yıllardır izlediğimiz film ve diziler hakkında, Dizi eleştirileri , Film eleştirileri , Dizi yorumları, Film yorumları yapmaktan keyif almaktayız. Beyazperde de yer alan yapımları izlemeden önce eksi ve artı yönleriyle değerlendiriyoruz.

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (2)

  1. Dizi hakkında sanırım dönem filmlerine ilginiz varsa çok beğenirsiniz. Ancak kitabı okuduğum için mi yoksa mini dizi olmasının etkisimidir anlayamadım çok hızlı zaman geçişi beni rahatsız etti.

  2. hadi bakalim