1. Ana Sayfa
  2. Dizi Haberleri
  3. River 2015 | Dizi Tanıtımı

River 2015 | Dizi Tanıtımı

River 2015 | Dizi Tanıtımı

Sizlere, bizim buralarda pek bilinmeyen ama IMDB puanı 8.2/10 olan bir diziden bahsedeceğim.

River 2015 (Mini Dizi) | Polisiye-Dram.

Öncelikle River, BBC-One kanalında 2015 yılında 6 bölüm olarak yayınlandı. IMDB sitesinde bitmedi gibi gözükse de sona erdiğini söyleyebiliriz. Dizinin senaristi/yaratıcısı Abi Morgan; Suffragett (2015), The Iron Lady (2011) ve Shame (2011) gibi başarılı yapımların senaristliğini de üstlenmiştir. Bu yüzden senaryo ve diyaloglar konusunda dizinin pek bir sıkıntısı yok. Hatta çok güzel birkaç göndermesi/selamları da var. Satır aralarında da yakalayabileceğiniz yan karakterlerle ilgili bir takım bahislere de yer veriyorlar.

Dizinin başrol oyuncusu Stellan Skarsgård. Tek kelimeyle mükemmel bir karakter ortaya çıkarmış. Hemen onun ardından da Nicola Walker ve Adeel Akhtar geliyor. Bu Stellan ve Nicola arasında, Stellan ve Adeel arasında hem oyuncu hem de karakter kimyası tam anlamıyla 10 numero. Dizinin diğer oyuncuları da hikayeye uygun şekilde, yazılanın hakkını vererek oynamışlar. Kısacası bu diziyi izlerken güzel oyuncu performansları göreceğinizden emin olabilirsiniz.

River-781591

Ve asıl meseleye, dizinin konusuna gelecek olursak;

Dizi İngiltere polis teşkilatındaki bir komiserin hayatının bir kısmını anlatıyor. Kahramanımız John River, ortağını (Jackie ‘Stevie’ Stevenson) bir gece sokak ortasında kafasından vurularak kaybediyor. İşte bu olaydan sonra kahramanımız eski gündelik hayatına tam olarak uyum sağlayamıyor ve aynı zamanda da Stevie’yi kimin öldürdüğünü araştırıyor. Yeni çömez bir ortak ve yeni davalarla birlikte hem Stevie’den uzaklaşıyor hem de gittikçe tuhaflaşan bir olaylar silsilesi içinde buluyor kendisini.

Dizi hikaye gidişatı boyunca küçüklü büyüklü birkaç kere izleyici şaşırtmayı başarıyor. Önceden de bahsettiğim gibi dizinin senaryosu gerçekten de iyi yazılmış nadir polisiye-dram örneklerinden. Bu arada dizideki sürpriz karakteri ve Eddie Marsan’ın oyunculuğunu da öv öv bitiremem. Müzik konusunda da pekiyi notunu veriyorum.

  • Oyunculuk: 8.5/10
  • Senaryo: 8.5/10
  • Müzik: 10/10
  • ORTALAMA: 9/10
rabiadelpueblo

'95. ankara. eem öğrencisi. altyazı çevirmeni. rabiadelpueblo | emreakaguney

Yorumlar (3)

Yapılan Yorumlar (3)

  1. Sadece 6 bolummu yoksa devami gelcekmi

  2. Keşke mini dizilere biraz daha önem verseniz izlemek istiyorum ama bu tarz güzel diziler bulamıyorum Teşekkür ederim