1. Ana Sayfa
  2. Dizi Haberleri
  3. Yüzüklerin Efendisi Dizisi Hakkında Bildiğimiz Her Şey!

Yüzüklerin Efendisi Dizisi Hakkında Bildiğimiz Her Şey!

Yüzüklerin Efendisi Dizisi Hakkında Bildiğimiz Her Şey!

Yüzüklerin Efendisi Dizisi: Aragorn’a odaklandığı ve Peter Jackson’ın geri döndüğü yeni Amazon serisinden en sonlar.

JRR Tolkien’in fantastik üçlemesi Yüzüklerin Efendisi muhtemelen tarihin en büyük ve en etkili fantezi serisidir. Frodo Baggins’in tek yüğü yok etme arayışı, Harry Potter, His Dark Materials ve Game of Thrones’ı bile etkilemektedir.

Peter Jackson’un yönetmen koltuğunda olduğu film üçlemesi de aynı zamanda tüm zamanların en çok beğenilen fantastik filmidir. Gişede 2 milyar pounddan fazla kazanarak 17 Oscar kazanmıştır.

Amazon, bir Orta Dünya hikayesini televizyon dizisine uyarlayacaklarını açıkladıklarında, film ve kitap serisinin takipçileri ikiye bölündü. Bir kısmı filmi yeterli görüp dizide çuvallanacağını düşünürken, diğer bir kısmı da heyecan ile karşılık verdi.

Amazon’un dizi için 1 milyar dolar harcamayı planladığı son haberlerde belirtilmişti. Peki genel olarak yüzüklerin efendisi dizisi hakkında başka neler biliyoruz.

Yüzüklerin Efendisi dizisi ne zaman çıkacak?

Şu anda, çekimlerine bile başlanmayan dizi için henüz kesin bir tarih yok fakat, verdikleri sözden vazgeçmezler ise 2020 yılında prömiyeri olacağını tahmin ediyoruz.

Amazon dizinin haklarını ne kadar ödedi?

amazon yüzüklerin efendisi
amazon yüzüklerin efendisi

Firmanın, Tolkien Vakfı, Film yapımcıları, New Line sineması aynı zamanda kitap yayıncısı Harper Collins ile yaptığı anlaşmada, franchise hakları için 250 milyon dolar ödediği bildirildi. Bu yayın hakkı bedeli ile Amazon, Netflix ve HBO gibi diğer televizyon devleriyle yarıştı.

Yüzüklerin Efenfisi dizisi Maliyeti ne kadar?

Beş sezon boyunca, Amazon LOTR dizisi için 1 Milyar Dolar kadar ödeme yapabileceğini söylüyor.

Daha önce yapılan film üçlemesinde Yüzüklerin Efendisi filmi için toplamda 280 milyon dolar ve Hobbit filmi için 655 milyon dolarlık bir bir bütçe söz konusu. Dizi, her sezon 200 milyon dolarlık bir bütçe ile şimdiye kadar üretilmiş en pahalı seri olarak söylenen Netflix’in The Crown dizisi bütçesini(130M$) ezip geçecek.

Popüler dizilerden Game of Thrones için ilk sezon yaklaşık olarak 60M$ bir bütçeye sahipti.

Eğer herhangi bir problem çıkmadan diziyi izleyeme başlarsak bu televizyon tarihinin en yüksek bütçeli dizisi olacak.

Yüzüklerin Efendisi dizisi kaç sezon sürecek?

Dizi için ek sezonlar için bir seçenek sunuluyor ama yapımcının açıkladığı üzere dizi toplamda 5 sezon sürecek.

Diziyi nerede izleyeceğim?

Henüz nerede yayınlanacağı belli değil fakat Amazon’un video servisinde izlenebileceği tahmin ediliyor. Neden kesin konuşmadığımızı sorarsanız dediğimiz gibi tabi ki yapıyorlar ve kendileri yayınlayacaklar diyemiyoruz. Dizinin yayınlanacağı platform açıklandığında size yeniden bildireceğiz.

Yüzüklerin Efendisi dizi konusu nedir?

yüzüklerin efendisi konusu ne
yüzüklerin efendisi konusu ne

Geldik en ilginç bölüme,

Dizi Yüzüklerin Efendisi kitaplarının yeni bir uyarlaması olmayacak.

Amazon, dizinin bu Frodo’nun yolculuğundan önce ve etrafında hikayeler keşfedeceğini söyledi.

Bununla birlikte, OneRing.net tarafından, ilk sezonun ana odağının, Aragorn’ın daha genç bir versiyonunda, film üçlemesinde Viggo Mortensen tarafından hatırı sayılır bir şekilde oynayacağı bildirildi .

Eğer dizi genç Aragorn’u konu alırsa hikaye örneğini aşağıdan görebilirsiniz.

Kardeşliğin üyesi olan ve Frodo’nun yüzüğü yok etmek için gittiği yolculuğuna yardım eden en güçlü yardımcı Aragorn, Gondor’un tahtının mirasçısı olduğu ortaya çıktı. Ama yüzük kardeşliğinden önceki hayatı daha heyecanlıydı.

Dizi ayrıca Arwen (filmlerde Liv Tyler tarafından oynanan) ile bir kez daha aşk hikayesini de keşfedebilir. Aynı zamanda Kral Theoden ile birlikte katıldığı savaşı konu alabilir. Bu, TheOneRing.net takipçileri raporlarına uyuyor gibi görünüyor.

Üçleme’deki karakterler geri dönecek mi?

Serinin filminde oynayan kişilerden yarısından biraz çoğu olumsuz baktı.

Gandalf karakterine can veren Ian McKellen, ikonik rolüne geri dönmek için son derece ilgi duyduğunu belirterek, bir radyo programında “Gandalf 7000 yaşın üzerindeydi, bu yüzden çok yaşlı değilim” demişti.

Samwise Gamgee karakterine can veren Sean Astin, gösterinin nasıl olacağını görmek için ilgi duyduğunu söyledi.

Gimli karakterine can veren Rhys Davies, Yüzüklerin Efendisi dizisi için şaşkın olduğunu belirterek şunları ekledi; “Bu sadece bir rezalet. Zavallı Tolkien’in mezarında ters dönmüş olmalı”.

yüzüklerin efendisi ne zaman yayınlanacak
yüzüklerin efendisi ne zaman yayınlanacak

Gollum karakterine can veren Andy Serkis, dizide yer alacağından kuşku duyduğunu belirtti daha önce Hobbit filmi ile rolünü yeniden canlandırıp karakterine veda ettiğini söyledi.

Merry karakterine can veren Dominic Monaghan, dizide yer almak istediğini açıklıyor.

Gençleştirme tekniği 🙂

yüzüklerin efendisi dizisi
yüzüklerin efendisi dizisi

İlk LOTR filmi, Yüzük Kardeşliği, 2001 yılında piyasaya sürüldü (evet, yaklaşık 20 yıl önceydi, biz de yaşlı hissediyoruz).

Orlando Bloom, 2012-2014 yıllarındaki Hobbit filmlerinde Legolas rolünü yeniden canlandırdığında, aynı zamanda filmde oynamıştı ve genç görünmesi gerektiği için oldukça ciddi (ve bazen de acı verici bir şekilde) bilgisayar çalışması yapıldı.

41 yaşındaki Bloom, Kardeşlik’te oyunculuk molasına girdiğinde 22 yaşındaydı. Ve 40 yaşındaki Liv Tyler, Arwen gibi sahneleri çekerken sadece 21 yaşındaydı. Her ikisi de şaşırtıcı derecede iyi yaşlanmış olsa da, 2000’li yılların başında göründükleri ile aynı olduklarını söylemek güç olurdu.

Bu, TV dizisi için geri dönen Yüzüklerin Efendisi karakterleri ile ilgili başka bir soruna yol açar – bunların çoğu orijinal Yüzük filmlerinden önce ayarlanmış hikayelerde olmaz.

Kadroda, Peter Jackson olacak mı?

Amazon anlaşması ilan edildiğinde üçüncü LOTR filmi için en iyi yönetmen Oscar’ı kazanan Peter Jackson müzakerelere dahil değildi. Jackson’ın filmleri bu tür başarılara dönüştüren Orta Dünya vizyonuydu ve hiç de bu işe karışmayacağı garip görünüyordu.

yüzüklerin efendisi dizisi oyuncuları
yüzüklerin efendisi dizisi oyuncuları

Nisan 2018’de, Hollywood Reporter’a avukatı Peter Nelson’ın Jackson ile Amazon arasında “diyaloğa başlamasına” yardımcı olduğunu açıkladı. Ancak Digital Spy , Jackson’ın temsilcilerinin şu anda Amazon projesiyle hiçbir ilgisi olmadığını reddettiklerini bildiriyor. Yani en azından şimdilik cevap hayır.

Yüzüklerin Efendisi dizisi konusu

Henüz çekimlerinin bile başlamadığı bu süreçte, bu tarz bir bilgi için henüz herhangi bir resmi döküman veya duyurusu yapılmadı.

Ancak, ilk sezonun merkezi daha genç bir Aragorn olduğu düşünülüyor.

Dizi için alternatif konu fikirleri

Orta Dünya’da Tolkien tarafından yazılmış oldukça ilgi çekici bir dizi hikaye var.

En ünlü eserleri, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit‘i kapsayan filmler var ama yazar , Silmarillion, Húrin Çocukları ve Bitmemiş Masallar gibi kitaplarda dünya için bir tarih yazdı. Alında ilk sırada Silmarillion olacaktı fakat sanırım bunun için daha fazla bir bütçe ayrılması gerekir.

yüzüklerin efendisi dizisi gollum
yüzüklerin efendisi dizisi gollum

İşte yeni dizide ele alınacak en iyi seçimlerimizden bazıları.

Isildur’un trajedisi

Aragorn’un, Sauron’u fiziksel formunda öldüren, ancak açgözlülüğe teslim olan ve Tek Yüzüğü kendine saklayan atası. Isildur’un yönetimi daha da açgözlülüğe ve savaşa dönüştü ve Orklar’ın mağlubiyeti ile sonuçlanan bir savşata son verdi.

Gollum tarafından yıllar sonra bulunacak yüzük Isildur’un parmağından (kendi iradesiyle) kayıp gitmişti. Isildur’un kanlı ve dramatiktir hikayesi ve ana üçleme ile doğrudan bağlantılı olarak güzel bir hakiye yapar.

Húrin’in çocukları

Hobbit’lerin orta dünya’ya adım atmasından da önceki dönemlerini anlatan bir seri düşünün. Húrin ve onun oğlu Túrin adlı bir kahramanın destansı hikayesi, maceraları onları karanlık efendiyle yani Morgoth ile yüz yüze görmek, aile dramasıyla uğraşmak.

Beren ve Luthien

Garip ve harika yaratıklara, insan ve elf sevgisini onaylamayan ailelerine karşı savaşmak zorunda kalan yıldız çarpanı bir masal. Onların aşk hikayesi o kadar güzelce ortaya çıkar ki, Tolkien ve onun geç eşi Edith’in mezarı sevgililerin isimleriyle işlenir.

yüzüklerin efendisi dizi konusu
yüzüklerin efendisi dizi konusu

Rohan’ın Binicileri arasında masallar

Rohirrim olarak da bilinen Rohan Süvarileri, mücadele etmek için asil ama cesur bir sıralama. Rohan’daki Edoras’ın salonu ve içinde bulunan Grima Wormtongue de dahil olmak üzere içinde bulunanların işlenişi, orada daha fazla zaman geçirilmesini dilediğimiz İki Kulenin ilginç bir yönü idi.

Kral Theoden, Eomer ve Eowyn gibi karakterler olmasa bile, televizyon dizisinde tekrar Rohan’la gitmeyi çok isteriz.

Hobbitler ile ilgili

Kıllı ayakları olan küçük insanların hikayeleri ve içme ve pipo otu sevgileri de izleyicileri cezbediyor. Bilbo ve Frodo’nun oyunculuk kararları ile Shire’dan ayrılmak zorunda kalacağını düşünürsek, dramatik bir hırsızlıktan endişe duyuyoruz! Ancak, Orta Dünya’da onlarsız bir gösteri hayal etmek pek mümkün değil 🙂

cimsir

Uzun yıllardır izlediğimiz film ve diziler hakkında, Dizi eleştirileri , Film eleştirileri , Dizi yorumları, Film yorumları yapmaktan keyif almaktayız. Beyazperde de yer alan yapımları izlemeden önce eksi ve artı yönleriyle değerlendiriyoruz.

Yorum Yap