İlginizi Çekebilir!
 1. Ana Sayfa
 2. Dizi Haberleri
 3. En iyi İngiliz Dizileri

En iyi İngiliz Dizileri

En iyi İngiliz Dizileri

İngilizce dizileri izlemeye alışmışken birçoğu Amerikan gibi gelse de aslında İngiliz dizisi olan birçok yapımı takip ediyoruz. Özellikle ingiliz kanallarının birçok Avrupa ülkesinde hizmet vermeye başladığı son yıllarda daha kaliteli yapımlar ortaya çıkartılarak Amerikanlara büyük bir rakip olduklarını söylemek mümkün genellikle zamanın İngilteresi, tarih, dram ve trajedilerin işlendiği o diziler ;

The Last Kingdom
Henüz ilk sezonunda olmasına rağmen etkili ilk 3 bölümüyle son zamanların en iyi ingiliz dizileri arasına girmeye başaran yapımın genel teması son krallığı anlatıyor. Vikinglerin bölgeye gelerek birçok krallığı işgal etmesinin ardından geriye tek bir krallık ayakta kalmıştır. Son krallık ise kaybedilen toprakları geri alıp tek büyük bir imparatorluk kurma mücadelesi verecektir.
the last kingdom

Doctor Who
Tartışmasız ingilizlerin en başarılı olduğu ve Türkiye’de en çok izlenen ingiliz dizisi Doctor Who 2005 yılında başlayan yapım 10 sezonu geride bırakmasına rağmen hala büyük bir kitleye hitap ediyor. Kısaca diziden bahsedecek olursak sıra dışı varlıkların dünyayı tehdit etmesini engelleyen uzaylılara karşı verilen mücadelede büyük bir rol oynamaktadır. Her sezon Doktor karakterini farklı isimler canlandırmaktadır.
Doctor Who

Sherlock
Ünlü İngiliz dedektif sherlock holmes’u hemen hemen herkes filmlerinden çok iyi tanımaktadır. Sherlock ise 2010 yılında başlayan dizi versiyonudur. Dedektiflik dizileri sevenler için önerebileceğimiz en iyi yapımlar arasında yer almaktadır. Ayrıca İMDb üzerinde 9.3 ile en yüksek puanı almış İngiliz dizilerinden bir tanesidir.
en iyi ingiliz dizileri

Downton Abbey
İsmini çok sık duymadığınız ancak bir romandan uyarlanılarak hazırlanmış İngiliz tarih yapımları arasında 8.7 puanı ile dikkat çeken yapımlar arasında yer almaktadır. Başrollerinde Hugh Bonneville ve Laura Carmichael rol aldığı yapım 6 sezonu geride bırakmıştır. Türkiye’ninde içinde olduğu birçok ülkede fragmanının dahi yayınlanması yasaktır. İlginç bir uygulama ancak birçok İngiliz dizisinde bu uygulama yapılıyor.
Downton Abbey

Peaky Blinders
1920’lerde Londra’da yaşayan çetelerin anlatıldığı tarihten alıntı bir yapımdır. Birinci dünya savaşının sonlarında hükümet sokaklarda düzeni henüz kuramamışken güçlü aileler ve çeteler liderlik yapmaktadır. Onların kontrolü dışında herhangi bir şey yaşanmasına izin vermezler ancak bölge kontrollerini artırmak isteyen çeteler arasında savaş kaçınılmazdır.
Peaky Blinders

You, Me and the Apocalypse
Dünya’ya çarpan meteorlar kıyametin başlangıcı olacaktır. Bu kaostan kurtulan bir grup kişi insan ırkını kurtaracak son kişiler arasında yer almaktadır. Bu grup arasında ise rahip, rahibe, bilgisayar tutkunu, iş adamı gibi farklı karakter yer alırken 2015 yılının en iyi İngiliz komedi dizisi olarak listede üst sıralarda yer almaktadır.
You, Me and the Apocalypse

Unforgotten
Son zamanlarda yıldızı parlayan yapımlar arasında yer alan dedektiflik dizisi Unforgotten genç bir adamın cesedinin bulunmasıyla başlar aslında bu genç adamın ölümü 39 yıl önce gerçekleşmiştir ancak öldürüldüğü kanıtlanamayıp ceset bulunamamış ve dosya kapanmıştı. Ancak kemiklerin ortaya çıkması 39 yıl sonra katilin bulunmasına yardım edecektir.
Unforgotten

Penny Dreadful
John Logan tarafından hazırlanmış başarılı ingiliz korku dizisi 2014 yılında izleyicilerinin karşısına çıkmıştır. Doğaüstü olayların yaşandığı bir dönemde yaşayan medyum Vanessa Ives hayatı ve yaşadıkları anlatılmaktadır.
en iyi ingiliz korku dizisi

Strike Back
Aksiyon sevenler için en iyi İngiliz yapımı olduğunu ifade edebiliriz. 2010 yılında gösterime başlamış olan dizi bir grup özel eğitimli askerin yüksek risk içeren operasyonları yönettiği maceralarını işleyen yapımın boşrolünde blindspot dizisinden tanıdığımız Sullivan Stapleton yer alıyor.
Strike Back

Black Mirror
Hayatın ve teknolojinin karanlık yüzünü anlatan bilim kurgu yapımı 2011 yılında izleyici karşısına çıkarak en iyi ingiliz bilim kurugu yapımı olmayı başarmıştır. Dizinin en ilginç yönlerinden bir tanesi de hemen hemen her bölümde farklı oyuncuların rol alarak farklı olayların işlenmesidir. Uzun bir süre ekranlarda kalmasına rağmen başarısından taviz vermemiştir.
Black Mirror

The Life of Mammals
Belgesel sevenler içinde BBC tarafından hazırlanmış en başarılı yapım The Life of Mammals’e göz atabilirsiniz. Tek sezon 10 bölümden oluşmaktadır.
The Life of Mammals

Merlin
Fantastik dizi sevenlerin kesinlikle görmesi gereken İngiliz dizisi merlin 2008-2012 yıllarında ekranlara gelmiştir. Masallarda sürekli karşılaştığımız gelmiş geçmiş en güçlü büyücü olarak yer alan merlin’in hayatı kurgulanmıştır.
merlin

Rome
Spartaküs’ün ardından izleyebileceğiniz en başarılı roma dizisidir. Tarih, aksiyon ve savaş sahnelerinin bol olduğu yapımda tarihi roma döneminde yaşanan olaylar anlatılmaktadır. iki sezon 22 bölümden oluşmaktadır.
rome- roma

Arama Terimleri: en popüler iki dizi 2018
cimsir

Uzun yıllardır izlediğimiz film ve diziler hakkında, Dizi eleştirileri , Film eleştirileri , Dizi yorumları, Film yorumları yapmaktan keyif almaktayız. Beyazperde de yer alan yapımları izlemeden önce eksi ve artı yönleriyle değerlendiriyoruz.

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (13)

 1. Peaky Blinders çok popüler olmasa da muhteşem bir dizi

 2. Güzel liste teşekkürler. Fakat Luther i göremedim hatta sitenizdede bulamadım. Kısa fakat muhteşem bir polisiye gerilim.

 3. İngiliz yapımlarına bayılıyorum Doctor Who, Sherlock, Merlin ve Black Mirror burada *alkış*

 4. marco polo – the last kingdoom ne zaman başlar ikinci sezonları göremedimde ben teşekkür ederim…

 5. Orphan black neden yok.

 6. Popüleretisi olan çoğu diziyi izledim ve izlemediklerim ise hoşuma gitmediği için.Artık farklı bir tat arıyorum.Takip ettiğim dizilerin yeni bölümleri dışında başka dizi bulamadım.Gerçekten güzel fakat fazla insanın bilmediğini düşündüğünüz diziler var ise önerirseniz çok mutlu olurum.(komedi hariç)

 7. yeni bir diziye başlamak istiyorum ama bulamadım bana önerir misiniz LÜTFEN 🙂

 8. sherlock’u yıllardır büyük bir ilgiyle takip ediyorumm ve yeni sezona az kaldığını biliyorum. sitenizde bulamadım tam yayın tarihini, 1 ocak doğru mu??