İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi Haberleri
  3. Dizibox, dizipub, dizilab, dizimag Neden Kapandı

Dizibox, dizipub, dizilab, dizimag Neden Kapandı

Dizibox, dizipub, dizilab, dizimag Neden Kapandı

Büyük problemler yaşayan dizi siteleri her geçen gün bir bir kapatılıyorlar geçenlerde dizilab videolarının olduğu hesabın silinmesinin ardından şimdide dizibox org adresi kapatıldı ve bu sefer ki kapanma olayı alan adına yönelikti yerel mahkemeceler odaklı bir kapanma gerçekleştirildi bir şikayet üzerine yayınlanmaması gereken bir içeriği yayınladıkları gerekçesiyle adrese erişim engellendi aslında bu normal değildir uyar kaldır mantığı ile çalışılıyor web adresleri kendi sunucularında video bulundurmaz normalde ama sorun yeni playerlardan kaynaklanıyor olabilir.

domain( site adresi) engellenmesinin ardından bir anlık erişim sağlanamadı ancak site yöneticiler hemen plan B devreye soktular ve engellenen alan adını yeni uzantıları olan net adresine yönlendirdiler ve suan sorunsuz olarak kaldıkları yerden devam ediyorlar herhangi bir problem gözükmüyor.

Peki ya dizibox com adresi sorusunun cevabı tam bir muamma aylardır site yapım aşamasında diye bir yazı yazı ve basit bir sayaç var adreste bunun anlamı amatör birinin alan adına sahip olması olabilir yoksa bu kapanma olayının ardından com adresine yönlendirme yapılırdı.

bakalım sıradaki site hangisi olacak hangi web adresi kapanacak…

12 Kasım 2015 güncellemesi, Dizibox yapılan açıklama ile telif hakları ihlali nedeniyle sunucuların kapatıldığı doğrulanmıştır. Dizibox yeniden açılacak mı sorusu ise resmi yazışmaların ardından netlik kazanacaktır.

Bu süreçte en iyi alternatiflerden olan Hızlı Altyazı ve yüksek görüntü sunan onlinedizi.co Tavsiye ederiz.

13 Kasım 2015 Güncellemesi Dizibox sorunu çözmüş gibi gözüküyor. Sunucuların yeniden devreye girmesiyle site yeniden açılmıştır.

30 Aralık 2016

Yılın son sürprizi olarak tüm yabancı dizi siteleri kapatıldı. TİB engelli gelen yabancı dizi sitelerine erişim engellenirken birkaç gün önce kapatılan dizilab’ın yönlendirme yaptığı site .net’de tekrar kapatıldı. Sitelerin neden kapandığı şuan net olarak bilinmiyor ancak perde arkasında telif haklarının olduğunu tahmin etmek zor değil.

Söz konusu tib tedbir koyma işlemi bahis reklamları yayınlayan sitelere bahse teşvik etme nedeniyle koyula biliyordu ancak reklam yayınlamayan sitelerinde kapatılmasıyla olayın perde arkasının farklı olduğunu tahmin ediyor. Muhtemel neden Netflix, Blutv ve uhutv gibi ücretli dizi platformlarının yaygınlaşmasıyla telif haklarından dolayı kapatılmış olma olasıkları yüksek gözüküyor. Ancak telif hakkı ihlali yapan sitelere uyar kaldır yasası varken ve siteler bu teliflere hitaben dizileri kaldırıyorken bu yönlü bir cezanın neden uygulandığı henüz netlik kazanmadı.

Kapatılan siteler arasında dizibox, dizimag, dizilab, dizipub, onlinedizi, dizi720p, yabancidizi.com, dizimvar gibi birçok site yer alıyor.

cimsir

Uzun yıllardır izlediğimiz film ve diziler hakkında, Dizi eleştirileri , Film eleştirileri , Dizi yorumları, Film yorumları yapmaktan keyif almaktayız. Beyazperde de yer alan yapımları izlemeden önce eksi ve artı yönleriyle değerlendiriyoruz.

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (5)

  1. arkadaşlar netfliz türkiydei tüm dizilerin yayın hakkını satın almış o yuzden tüm siteleri kapatmışlar

  2. Gerçekten ağlayacağım.Hiçbir yerde dizilerimi izleyemiyorum,herhangi bir başka site varmı yabancı dizi yayınlayan ?

  3. dizibox neden kapandı? bu kullanıcıya hakarettir. sansürdür.

    • Sunucularında yaşanan bir problemden dolayı şuan kullanılamıyor. Yakın bir zamanda düzeleceğini düşünüyoruz.