Dizibox, dizipub, dizilab, dizimag Neden Kapandı Dizibox, dizipub, dizilab, dizimag Neden Kapandı
Büyük problemler yaşayan dizi siteleri her geçen gün bir bir kapatılıyorlar geçenlerde dizilab videolarının olduğu hesabın silinmesinin ardından şimdide dizibox org adresi kapatıldı ve... Dizibox, dizipub, dizilab, dizimag Neden Kapandı

Büyük problemler yaşayan dizi siteleri her geçen gün bir bir kapatılıyorlar geçenlerde dizilab videolarının olduğu hesabın silinmesinin ardından şimdide dizibox org adresi kapatıldı ve bu sefer ki kapanma olayı alan adına yönelikti yerel mahkemeceler odaklı bir kapanma gerçekleştirildi bir şikayet üzerine yayınlanmaması gereken bir içeriği yayınladıkları gerekçesiyle adrese erişim engellendi aslında bu normal değildir uyar kaldır mantığı ile çalışılıyor web adresleri kendi sunucularında video bulundurmaz normalde ama sorun yeni playerlardan kaynaklanıyor olabilir.

domain( site adresi) engellenmesinin ardından bir anlık erişim sağlanamadı ancak site yöneticiler hemen plan B devreye soktular ve engellenen alan adını yeni uzantıları olan net adresine yönlendirdiler ve suan sorunsuz olarak kaldıkları yerden devam ediyorlar herhangi bir problem gözükmüyor.

Peki ya dizibox com adresi sorusunun cevabı tam bir muamma aylardır site yapım aşamasında diye bir yazı yazı ve basit bir sayaç var adreste bunun anlamı amatör birinin alan adına sahip olması olabilir yoksa bu kapanma olayının ardından com adresine yönlendirme yapılırdı.

bakalım sıradaki site hangisi olacak hangi web adresi kapanacak…

12 Kasım 2015 güncellemesi, Dizibox yapılan açıklama ile telif hakları ihlali nedeniyle sunucuların kapatıldığı doğrulanmıştır. Dizibox yeniden açılacak mı sorusu ise resmi yazışmaların ardından netlik kazanacaktır.

Bu süreçte en iyi alternatiflerden olan Hızlı Altyazı ve yüksek görüntü sunan onlinedizi.co Tavsiye ederiz.

13 Kasım 2015 Güncellemesi Dizibox sorunu çözmüş gibi gözüküyor. Sunucuların yeniden devreye girmesiyle site yeniden açılmıştır.

30 Aralık 2016

Yılın son sürprizi olarak tüm yabancı dizi siteleri kapatıldı. TİB engelli gelen yabancı dizi sitelerine erişim engellenirken birkaç gün önce kapatılan dizilab’ın yönlendirme yaptığı site .net’de tekrar kapatıldı. Sitelerin neden kapandığı şuan net olarak bilinmiyor ancak perde arkasında telif haklarının olduğunu tahmin etmek zor değil.

Söz konusu tib tedbir koyma işlemi bahis reklamları yayınlayan sitelere bahse teşvik etme nedeniyle koyula biliyordu ancak reklam yayınlamayan sitelerinde kapatılmasıyla olayın perde arkasının farklı olduğunu tahmin ediyor. Muhtemel neden Netflix, Blutv ve uhutv gibi ücretli dizi platformlarının yaygınlaşmasıyla telif haklarından dolayı kapatılmış olma olasıkları yüksek gözüküyor. Ancak telif hakkı ihlali yapan sitelere uyar kaldır yasası varken ve siteler bu teliflere hitaben dizileri kaldırıyorken bu yönlü bir cezanın neden uygulandığı henüz netlik kazanmadı.

Kapatılan siteler arasında dizibox, dizimag, dizilab, dizipub, onlinedizi, dizi720p, yabancidizi.com, dizimvar gibi birçok site yer alıyor.

 • Anonim

  31 Aralık 2016 #1 Author

  arkadaşlar netfliz türkiydei tüm dizilerin yayın hakkını satın almış o yuzden tüm siteleri kapatmışlar

  Cevapla

 • Yaren

  30 Aralık 2016 #2 Author

  Gerçekten ağlayacağım.Hiçbir yerde dizilerimi izleyemiyorum,herhangi bir başka site varmı yabancı dizi yayınlayan ?

  Cevapla

  • Eda

   31 Aralık 2016 #3 Author

   DNS ayarlarinizi degistirerek engelli sitelere girebilirsiniz.

   Cevapla

 • hikmet

  12 Kasım 2015 #4 Author

  dizibox neden kapandı? bu kullanıcıya hakarettir. sansürdür.

  Cevapla

  • cimsir

   12 Kasım 2015 #5 Author

   Sunucularında yaşanan bir problemden dolayı şuan kullanılamıyor. Yakın bir zamanda düzeleceğini düşünüyoruz.

   Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.